LEFKADA

Díky vápencovému podloží má zdejší moře barvu toho nejryzejšího tyrkysu a modři, a při pohledu na mořskou hladinu někdy až bolí oči. Vápencové masy na pobřeží se navíc svažují strmě dolů a znesnadňují tak člověku přístup k přenádherným plážím. Například při návštěvě pláže Egremni musí návštěvníci kromě klikatých serpentin překonat i kolem 300 schodů. Lefkada, to však nejsou jen krásné pláže a průzračné moře, díky častým zemětřesením a pomalejšímu rozvoji cestovního ruchu, se můžeme hlavně ve vnitrozemí setkat také s tím pravým řeckým venkovem. Stáda horských koz, venkovská políčka vinné révy, vesničky, v nichž jako by se zastavil čas, to je druhá, nikoliv však méně kouzelná, tvář ostrova

Flóra

Díky příznivému klimatu a bohatým srážkám zejména v zimním období se i na Lefkádě daří všemožným druhům rostlin, k vidění jsou celé plantáže olivovníků, v údolích pak  políčka vinné révy, která pokrývají úpatí kopců. Díky příznivému klimatu se i na Lefkádě daří cypřišům, eukalyptům, platanům, piniím, dubům a ibiškům, v úrodných údolích se kromě oliv a vinné révy pěstují rovněž citrusy a zelenina.

Fauna

Kousek od hlavního města Lefkas se nachází laguna, která je významnou mokřadní oblastí se spoustou vzácných rostlin, a zejména ptáků. Kromě racků, kteří zde hnízdí celoročně, se zde na podzim stahují další druhy ptactva – kormorány počínaje a labutěmi konče. Jedním z nejkrásnějších ptáků v laguně jsou pak volavky. Ve vnitrozemí se můžete setkat se stády koz a ovcí, jenž se pasou po kopcích. Nezapomenutelným zážitkem se může stát podvečerní shánění koz z pastvy, kdy se celé údolí rozezvučí cinkotem zvonečků, charakteristickým mečením a kolem vás se rázem přeženou desítky mečících stvoření.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *