AMBOSELI KEŇA

Národní park Amboseli se nachází v Keni a jako kulisa se nad parkem vypíná nejvýší hora Afriky Kilimandžáro.  Kilimandžáro je horský masiv téměř na rovníku v Tanzánii. Skládá se ze 3 nečinných vulkánů Shira, Mawenzi a Kibo. Nejvyšší bod Tanzanie a zároveň celé Afriky je vrchol Uhuru na vulkánu Kibo s výškou 5895 m.n.m.

Park je známý tím že patří k nejlepším místům v Africe jak se dostat blízko k volně se pasoucích zvířatům, mezi něž patří leopardi, gepardi, divocí psi, buvoly, sloni, žirafy, zebry, lvi, krokodýly, mangusty, damani, dik dikové, kudu malí, prasata bradavičnatá, pakoně,  antilopy, impaly, hyeny…a dále je velice hojný na ptactvo kterého se tu střídá na 600 druhů. Dalším lákadlem parku je možné setkání se s Masaji, kteří v okolí parku žijí a lépe si je představíme v jiném článku.

Amboseli má nekonečnou zásobu podzemní vody filtrovanou přes tisíce stop sopečné horniny z ledovce Kilimandžára, která ústí do dvou pramenů v srdci parku. 
Nicméně, klimatické podmínky můžou značně houpat s podmínkami v parku, a počátky roku 1990 toho byly  důkazem, neustálé deště změnily Amboseli do bažiny. O několik let později deště naopak selhaly a zatravněné pláně se obrátily v prach.

rozloha parku je 390 km2.  Teplota se pohybuje mezi 20-30°C a srážky mezi 200 mm – 700 mm, jsou zde dvě dešťové období: dlouhé deště – březen až duben a krátké deště – Listopad až  prosinec.

V parku je několik pravidel pro ochranu volně žijících zvířat: nikdy nevylézat ven z vozidla, kromě míst k tomu určených a i tam v žádném případě nijak neobtěžovat zvířata. Vozidlem jezdit pouze po cestách, žádné off-road řízení. A zvířata mají vždy přednost v chůzi. Cesty v Amboseli jsou vulkanického původu,  jsou velice prašná v období sucha a neprůjezdné v období dešťů.

Park leží 240 km jihovýchodně od hlavního města Nairobi. Národní park Amboseli je hned po Masai mara, nejoblíbenější park v Keni.

Autor příspěvku: administrator

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *